Белгия победи Румъния и остана във въртележката на Евро 2024

23 Юни, 02:09     0

Юри Тилеманс вдъхна нов живот на кампанията на Белгия за Евро 2024, тъй като голът на полузащитника на Астън Вила, само 73 секунди след началото на мача, донесе жизненоважна победа с 2-0 срещу Румъния.

Отборът на Доменико Тедеско щеше да бъде на ръба на елиминацията, ако бяха претърпели второ поредно поражение в група Е.

Но попадението на Тилеманс разпръсна страховете за още един провал на звездна Белгия в голям турнир.

Кевин Де Бройне спечели точките в заключителните минути, за да остави четирите отбора в групата с равни точки.

Предстои драматичен последен кръг от мачове в битката за достигане до следващата фаза на евро 2024.

Белгия ще се изправи срещу Украйна, а Румъния ще играе срещу Словакия на 26 юни.

При положение, че двете страни са разделени от 45 стъпала в класацията на ФИФА, загубата на Белгия от Словакия с 1:0 в понеделник бе най-голямото разочарование в историята на европейските първенства.

Румъния, класирана на 47-о място, се бореше смело, но този път по-високата класа на Белгия се оказа решаваща.

След като отпадна в груповата фаза на Световното първенство през 2022 г. и загуби на четвъртфиналите на последните две европейски първенства, златното поколение на Белгия получи нова надежда, че най-накрая ще разгърне огромния си потенциал.

В понеделник Румъния спечели с 3:0 срещу Украйна - първата им победа в голям турнир след победата над Англия на Евро 2000.

Въпреки тази загуба, отборът на Едуард Йорданеску все още се бори да стигне до фазата на елиминациите на Евро за първи път от 24 години.

Белгия не е успявала да отбележи гол в продължение на повече от 300 минути на големи турнири, откакто се разписа срещу Канада на последното световно първенство.

Бяха им необходими по-малко от две минути, за да сложат край на тази суша.

Връхната точка на мача беше, когато Жереми Доку намери Ромелу Лукаку в наказателното поле на Румъния и той върна топката към Тилеманс, който от границата на наказателното поле нанесе мощен нисък удар покрай Флорин Нита.

Защитникът на румънския Тотнъм Раду Драгушин бе близо до изравняването малко по-късно с висок удар с глава, който Коен Кастеелс отрази с всичка сила.

След сезон в Манчестър Сити, измъчвания от контузии Де Бройне, изглеждаше под най-доброто си ниво срещу Словакия. Но в този мач капитанът на Белгия беше много по-въздействащ. Де Бройне най-накрая нанесе нокаутиращия удар срещу Румъния в 80-ата минута.