Габриела Петрова с 13.98 м. на турнир в Мадрид

22 Юни, 16:43     0

В битката за олимпийска квота Габриела Петрова се класира пета на международния турнир в Мадрид,.

Десет дни преди да станат ясни участниците в леката атлетика на олимпийските игри в Париж Петрова е на 29-о място (32 квоти) в класацията на троен скок.

В испанската столица 31 годишната атлетка от „Локомотив“ Пловдив направи опит от 13.98 (-0.3) и след това рискува за по-висок метраж с пет фаула.

Състезанието спечели французойката Илинойс Джуламе, която спечели бронзовия медал на европейското първенство в Рим 2024, когато скочи 14.43, за да измести Александра Начева от позизия за медал.

Джуламе постигна 14.39 (1.0) в най-силния си скок и направи още два оипта над 14 м. Ана Пелетейро-Кампоаре (Испания), която спечели европейската титла в Рим е втора с 14.36 (-0.1), а европейската шампионка в зала Тугба Данишмаш (Турция) зае третото място с 14.10.

Пред Габриела Петрова завърши и Габриеле Соуса (Португалия) с 14.04 (0.4).

Петрова стана шеста на еврошампионата в Рим с 14.16 и е на 12-о място  в световната ранглиста за годината с резултат 14.38.

За олимпийските игри се взима средния резултат от петте най-силни резултата в квалификационен период от 1 година или трябва да се покрие норматива от 14.55.

Следващият старт на Габриела Петрова е рождения й ден 29 юни на националния шампионат за мъже и жени във Велико Търново.