Испания никога не е побеждавала домакин на Световно или Европейско

05 Юли, 15:53     0

Националният отбор на Испания е световен шампион и трикратен шампион на Европа, участва до това лято в 11 европейски и 16 световни първенства. Но девет пъти се срещна с домакините на турнира - и не спечели изобщо, нито веднъж в групата, нито в плейофите. Невероятно!

Това го припомням, тъй като иберийците  ще се срещнат с Германия (домакин на Евро 2024) на четвъртфиналите.

И така, нека припомним за какво точно иде ​реч в исторически план:

СП 1934 в Италия: отпадане с одобрението на рефера

Тъжната история започва със световното първенство преди 90 години и продължава до наши дни. СП 1934 е проведено в Италия. Турнирът с 16 отбора стартира веднага с плейофи. Испанците преодоляха Бразилия, а на четвъртфиналите срещнаха Италия. Италианците се страхуваха от противника си, докато испанците вярваха в непробиваемостта на Рикардо Замора.

Именно Замора домакините фаулираха при изравнителния гол, който реферът призна. Резултатът се запази 1:1 в продължение на 120 минути, на следващия ден бе предвидено преиграване. В материали за историята на световното първенство пише, че в този мач реферите са свирили още по-зле - отново гол с нарушение (вече във вратата не на Замора, а на втория испански вратар), много груба игра от италианците.

1:0 е достатъчно, за да изхвърли Испания от турнира.

СП 1950 в Бразилия: 6 гола от домакина

Форматът на следвоенното Световно първенство в Бразилия сега би изглеждал необичайно: две групи от четири отбора, една с три и още една само с два. Победителите в групите попаднаха във финална четворка, където играят помежду си.

Испания бе там. Първият кръг срещу уругвайците - равенство 2:2, а след това мач срещу домакините от Бразилия, който унищожи шансовете за злато.

В първия кръг Бразилия размаза шведите със 7:1 и почти по същия начин - 6:1 - срещу испанците.

Те бяха толкова разстроени, че дори пропуснаха бронза, губейки от Швеция в последния мач. А бразилската трагедия тепърва предстоеше.

Евро 1980 в Италия: тъп старт ​във весел мач

Това е първото Евро с групова фаза във финалната част - провежда се в Италия. Испанците се надпреварваха с Италия, Белгия и Англия. Първи кръг ​-срещу Италия в Милано. 0:0, но мачът остана в историята като зрелищен - 23 удара за двата отбора, много атаки и като цяло и двата отбора останаха доволни от резултата. Италианците продължават, а испанците губят с 1:2 и от белгийците, и от англичаните.

Да, те не загубиха от домакините, но и не спечелиха. Целият турнир се разви безславно за тях.

Евро 1984 във Франция: поражение на финала с  грешки на Арконада

След четири години испанците спечелиха само един мач в групата, но заеха първото място в него заради гола в третия кръг в 90-ата минута. На полуфинала те победиха датчаните в серия от дузпи и така зарадваха "грозната" Франция с Мишел Платини.

Във всеки мач вкараха гол, на финала испанците се загубиха тотално. Вратарят Луис Арконада не хвана топката след удар на Платини от пряк свободен удар, а по-късно допусна и попа​дение на Бруно Белон за 0:2.

Евро 1988 в Германия: елиминация в групата заради домакинството

На третото поредно евро Испания загуби от домакините - вече не в първия и не в последния мач - а по средата. В груповата фаза беше необходимо да се победи Германия в третия кръг, за да се стигне до полуфиналите.

Испанците зарадваха Руди Фьолер, който не бе отбелязал в шести пореден мач и му подариха две попадения. 0:2 - и трето място. Няма плейофи.

Евро 1996 в Англия: дузпи на 1/4-финал и съдийска "брадва"

А това е вече четвърта поредна евросреща с домакините. През 1992 г. испанците не се класираха за турнира, а четири години по-късно успяха да излязат безпроблемно от групите, отбелязвайки спасителен гол в 84-тата минута на третия кръг.

Еврото се разшири до 16 отбора, така че турнирът вече имаше четвъртфинали. В него Испания пада от Англия. Тежък мач на "Уембли" завърши без голове, а в серия от дузпи се провалиха Фернандо Йеро (напречна греда) и Мигел Анхел Надал (спасен удар  от Дейвид Сиймън) - чичото на великия тенисист Рафаел Надал.

Испанците имаха от какво да се оплакват в този мач - Хулио Салинас най-вероятно вкара чист гол, но не беше зачетен поради засада.

СП 2002 в Япония/Корея: дузпи в 1/4-финал и пак рефер

Ако епизодът със Салинас през 1996 г. все още беше спорен, то скандалът през 2002 г. около мача срещу Южна Корея беше незабравим. Испанците спечелиха три мача в групата, победиха Ирландия с дузпи - и стигнаха до четвъртфиналите срещу Корея.

Мачът беше воден от египетски съдийски екип, начело с  Джамал ал​ Гандур - те разказаха играта на всички.

В края на първото полувреме Фернандо Мориентес се разписа - голът бе отменен, тъй като ​тъчреферът видя засада. В началото на второто и Рубен Бараха уцели в десетката - отново отменен гол, тук Ал Гандур видя нарушение на правилата (реши, че кореец е дърпан за фланелката).В продълженията Мориентес отбеляза гол след пас на Хоакин - поредна отмяна, тъй като реферът прецени, че топката е напуснала терена преди подаването. Всъщност сигналът прозвуча по-рано и защитниците с вратаря почти спряха.

0:0 до серия от дузпи, а там Испания си тръгна след  пропуск на Хоакин.

Евро 2004 в Португалия: поражение в решаващия мач от групата

На този турнир Испания трябваше да не загуби от Португалия в третия кръг на груповата фаза. Загубиха - единствения гол отбеляза Нуно Гомес. Те пропуснаха и много положения - Фернандо Торес нацели гредата, Хуанито нацели гредата, а веднъж Рикардо Карвальо изби топката на празна врата.

СП 2018 в Русия: отпадане на 1/8-финалите след дузпи

Шест години след последния триумф на испанците на Световно отбор, който вече не беше толкова силен, отиде в Русия. Испания се представи добре срещу Португалия (3:3), едва победи Иран (1:0) и дори рискува да отпадне в мача срещу Мароко (2:2).

А в плейофите традиционно се спънаха срещу домакините. Артьом Дзюба от дузпа възстанови паритета след автогола на Сергей Игнашевич, а в серията 11-метрови удари след мача Игор Акинфеев извади ударите на Коке и Яго Аспас.

* * *

Девет сблъсъка между Испания и домакините на Евро/Световното първенство - и десет мача (мач от два мача, припомняме, беше през 1934 г.). И в петте случая на пресичания в плейофите испанците бяха елиминирани. Те загубиха два пъти в решаващия мач от груповата фаза и напуснаха турнира.

В десет мача срещу домакините испанците вкараха само три пъти - и това беше само на Световното първенство. Пет мача на Евро - нула голове! Това европейско проклятие тегне над Испания вече 44 години - не само че няма победи, няма дори голове.

За да се сложи край на всички тези приказки, Испания трябва да победи Германия на четвъртфиналите на Евро 2024 - те най-накрая ще отбележат гол, най-накрая ще спечелят и най-накрая ще изхвърлят домакините от турнира. Ще бъде ли възможно да прекъснете дивата серия точно сега?